Aké matcha obsahuje účinné látky?

Čaj matcha prapôvodne pochádza z Číny, odkiaľ sa neskôr začal šíriť do sveta ako účinný liek. Práve jeho schopnostiam vďačíme za jeho práškovú formu. Prášok bol totiž na konci prvého tisícročia považovaný za jeden z najlepších spôsobov, ako uchovávať prirodzenú silu liečivých darov prírody a neprísť o najlepší efekty. Matcha je za nápoj s dobrými účinky na ľudské telo považovaná do dnešnej doby. Matcha dokáže pomáhať pri vysokých horúčkam, dodáva energiu vyčerpanému telu a prečisťuje ho. Vie tiež stimulovať ľudský metabolizmus, čím štartuje rýchlejšie spaľovanie energie. Ak sa pýtate, ako je to možné a ktorým dôležitým látkam vďačíme za všetky pozitívne efekty, potom neváhajte dočítať článok až do samotného konca, kde sa všetko dozviete.

Hlavné kúzlo dávnej sily matcha spočíva v spôsobe pestovania a prípravy. Tradične využívaná metóda názvy líšia od názvov, vďaka ktorej sa čajové lístky dostanú len asi k púhe desatine prirodzeného objemu slnečného svetla, čím je čajový ker stimulovaný k vyššej produkcii chlorofylu. Spoločne s tým dochádza v lístkoch k veľmi silnej produkcii aminokyselín, ktoré z veľkej časti stojí zo neobvyklým potenciálom pravidelného pitia tohto čaju.

Ďalšie podstatná informácia je priamo spojená so samotnou prípravou match. Na rozdiel od obyčajného zeleného čaju tentoraz nelúhujú a nálev nezlievame. Namiesto toho sa čajové lístky rozdrví na jemný prášok a rýchlo rozmiešame. Lístky vypijeme presne tak, ako sa v čaji rozpustí. Keďže tým pádom konzumujeme lístky zeleného čaju celé, má ľudský organizmus šancu z nich zúžitkovať oveľa väčšie množstvo účinných látok, ako keby sme ich len zaliali horúcou vodou a za chvíľu opäť vylovili.

Totožne ako u iných druhov čaju, tak aj v prípade match sú v nápoji prítomné vo vode rozpustné látky ako aminokyselina theanín, ktoré funguje ako hlavný zdroj chuti, tanín zodpovedný za trpkosť či vitamín C. K týmto látkam sa ešte pridáva zaujímavá koncentrácia vitamínu A, ktorý sa nachádza v samotných čajových lístkoch, ale v obyčajnom zelenom čaji sa s ním nemáme šancu stretnúť v takej koncentrácii, pretože sa nekonzumujú celé lístky. Antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v čaji matcha, súčasná veda radí medzi tie najsilnejšie prírodné antioxidanty vôbec. Občas sa uvádza, že matcha v sebe má približne sedmdesátinásobně viac antioxidantov, ako čerstvo vytlačený pomarančový džús, alebo deväť krát viac karoténu, než koľko nájdeme v špenáte.

Vysoká koncentrácia chlorofylu, vzniknutá vďaka názvy líšia od názvov kríkov, nie je iba zdrojom pekné sýto zelenej farby čajového prášku, ale tiež ide o jednu z najsilnejších prírodných látok čistiacich krv. Spolu s tým výrazne prispieva k úprave zásaditosti krvi.

Ďalšie pomerne podstatnú kategórií látok obsiahnutých v čaji matcha z hľadiska efektov na ľudské zdravie sú katechíny. Niektoré z nich majú svoj veľký význam v boji s rakovinovým bujnením, zatiaľ čo iné dokážu dobre znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Opakovane bolo potvrdené, že katechíny z čaju matcha znižujú hladinu "nežiaduceho" LDL cholesterolu, a ešte ku všetkému nelikvidujú hladinu "dobrého" cholesterolu HDL.

Rozhodne by sme nemali zabudnúť na katechíny, ktoré pri pravidelnom pití match minimálne raz za deň, dokážu znižovať krvný tlak. Katechíny prítomné v čaji matcha prostredníctvom inhibície angiotenzínu bráni sťahovanie ciev.