Ako využiť zelený čaj matcha v kuchyni?

Matcha je medzi vyznávačmi tradičného japonského čajového obradu známa tiež ako cisársky čaj. Na cisárskom dvore bol tento druh zeleného čaju popíjanie stovky rokov ako jeden z najlahodnejších čajových životabudičov. V poslednej dobe sa však ohlas pomaly rozširuje aj mimo oblasti čisto čajových odborníkov. S Match sa čoraz viac môžeme stretnúť aj v prostredí výživových poradcov, ktorí Matchu zaraďujú medzi takzvané superpotraviny. Pod týmto označením sa skrývajú rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktoré v sebe majú obsiahnutý veľmi vysoký pomer zdraviu prospešných látok. Jediný šálka match je rovnako výživný ako desať šálok obyčajného zeleného čaju, čo takému zaradenie dáva zmysel. Nemožno sa teda vôbec čudovať, že sa s Match stretneme pomerne často aj v kuchyni, kde sa ponúka celá rada využitie.

Matcha má pôvod v Číne, odkiaľ sa v priebehu dvanásteho storočia dostala do susedného Japonska. Predchádzala jej povesť zázračného lieku, ktorý bol účinným prostriedkom v boji proti veľkému množstvo zdravotných ťažkostí. Tento zelený prášok je v povedomia hlavne ako jeden z najlahodnejších japonských čajov, ale využívanie jeho sily aj inými spôsobmi nie je vôbec ničím neobvyklým. Ak teda neholdujete popíjanie čaju, aj tak si môžete jeho účinky dopriať. Tiež sa môže stať, že sa vám jednoducho chuť match hodí do nejakého z obľúbených receptov.

V tomto čajovom prášku je obsiahnutá viac ako stonásobne väčšia koncentrácia antioxidantov, než aké sú čísla nameraná u obyčajného zeleného čaju. Okrem antioxidantov tiež v čaji matcha nájdeme špeciálny antioxidant EGCG, ktorý dokáže naštartovať ľudský metabolizmus približne o tretinu, čím tiež prispieva k redukcii nadbytočnej hmotnosti. Bežný spôsob prípravy tohto čaju predpokladá rozmiešanie prášku vo vode a nápoje sa vypije s ním. Ale aj použitie match počas varenia je veľmi dobre možné.

Pre každého, kto hľadá zaujímavú a veľmi zdravú možnosť, ako spestriť domáce čajové koláčiky, sušienky či zmrzlinu, sa jedná o vynikajúcu voľbu. Matcha pokrmu dodáva nielen krásnu zelenú farbu, chuť a arómu, ale tiež sa môžete tešiť na jej antioxidačné účinky, ktoré sa prípravou do jedla rozhodne nestráca.

Jednou z najčastejšie používaných a zároveň najjednoduchších metód pre milovníkov zdravého životného štýlu predstavuje prirodzené zmiešaní match s jogurtom alebo syrom cottage. Jedná sa teda o pomerne zaujímavú možnosť, jako ozvláštniť každodenné raňajky niečím nezvyklým. Okrem matcha sa dá ešte priradiť obľúbené ovocie a máme pripravenú perfektnú raňajkách.

Ak premýšľate, akým spôsobom rafinovane a hlavne zdravo ozdobiť dezerty, zmrzlinu alebo cheesecake, potom štipka čaju matcha môže byť tou pravou voľbou! Ale to nie je jediná možnosť, ako využiť zelený práškový čaj matcha. Podľa ľubovôle ho môžete použiť aj pri klasickom varení ako jednu z prísad. Veľkej obľube sa tešia palacinky s Match, ktoré sa opäť dajú pokojne naplniť ovocím. Aj v tzv. Cupcakes sa dá na Matchu naraziť ako na jednu z ingrediencií doplňujúce chuť. Pri príprave cesta stačí Matchu primiešať a lahodný dezert je na svete.

Čaj matcha síce možno nepatrí medzi najlacnejšie prísady, ale vždy sa dá zaobstarať niektorá z nižších tried, ktoré nie sú až toľko drahé. Cenovo sa od seba totiž jednotlivé triedy pomerne zásadne odlišujú. Matcha určená na použitie v kuchyni býva podstatne lacnejšie, než prášok používaný pre čajové obrady.