Je matcha prospešná nášmu zdraviu?

Preslávený japonský zelený práškový čaj matcha sa stal známym po celom svete ako typická súčasť tradičného čajového obradu. Veľmi dobre známe je aj jeho tisícročia prepojenie s bežným životom budhistických chrámov alebo jeho spojenie s japonskými samurajmi, ktorí u neho hľadali oddych od každodenných starostí. Matchu predchádza povesť čaju vhodného pre chvíle hlbokej meditácie. Oveľa menej známym faktom je, že okrem chvíľ pokoja samuraji Matchu popíjali krátko pred bojom. Matcha nielenže upokojuje, ale dodáva ľudskému telu potrebnú dávku energie a vybudí ho k ešte väčším výkonom. Aj preto sa konzumenti match po celom svete regrutujú z radov vyznávačov tradičného čajového obradu, ale tiež sa jedná o vyznávačov zdravého životného štýlu.

Tu je nutné uviesť, že vyznávači zdravého životného štýlu Matchu vyhľadávajú oprávnene. Stačí totiž pripomenúť príbeh, ktorý stojí za rozšírením match mimo hranice Číny, ktorá je jej dávnu vlasťou. V starovekej Číne bola jednou z najviac rozšírených ciest k uchovávanie sily liečivých bylín podoba prášku. Väčšina vtedajších liečivých prípravku teda medzi ľud putovala rozdrvená na prášok a výnimkou nebol ani čaj matcha. V starovekej Číne sa matcha považovala za vynikajúci liek proti horúčkam a zápalom, ktorý choré a vyčerpané telo dokázala prirodzene prečistiť a rýchlo obnoviť jeho silu.

O niekoľko storočí neskôr sa k skúsenostiam starovekej civilizácie pridávajú závery klinických štúdií, ktoré veľa postrehov čínskej medicíny len potvrdzujú. Najzásadnejšie kladné účinky pravidelného popíjanie match sú z veľkej časti odrazom toho, že matcha sa radí k zeleným čajom. Ale na rozdiel od obyčajných zelených čajov tu máme nápoj, u ktorého sa následkom špecifického spôsobu výroby a vlastnej prípravy zintenzívnili jeho liečebné účinky.

Hlavný dôvod sa dá označiť za relatívne jednoduchý. Na rozdiel od klasickej prípravy zeleného čaju sa tu, miesto preliatie čajových lístkov horúcou vodou a ich následného vybratí z nálevu, čajový prášok rozmieša s vodou a následnou tekutinu vypijeme celú. Z toho dôvodu ľudský organizmus môže omnoho lepšie získať a zužitkovať väčšie množstvo priaznivých látok, ktoré sa v zelenom čaji nachádza. Snáď najvýraznejšou prejavenie tejto výhody nájdeme u antioxidantov, čo sú dôležité látky, ktoré stoja za spomaľovaním ľudského starnutia, zlepšením fyzickej kondície a oveľa efektívnejším spaľovanie tukov. Laboratórne výskumy zistili, že matcha obsahuje približne štrnásťkrát toľko antioxidantov, než koľko sa ich nachádza v čučoriedkach, alebo desaťkrát viac antioxidantov, než koľko ich má obyčajný zelený čaj. Ďalšie štatistický rozdiel nájdeme pri porovnaní účinkov zeleného čaju a match, čo sa intenzity telesného spaľovanie tukov týka. Obyčajný zelený čaj tento proces dokáže zintenzívniť približne o desať percent, zatiaľ čo v prípade match ide rovno o štyridsať percent.

Na začiatku sme sa zmienili o tom, že japonskí samurajovia sa v náročnej dobe pred bojom s obľubou posilňovali šálkou čaju matcha. Niet sa preto prečo čudovať, že aj potenciál tohto čaju čo do posilnenie vytrvalosti, sa stal predmetom vedeckých štúdií. Ich výsledkom bolo, že šálka čaju matcha pred ťažkým cvičením, alebo všeobecne pred fyzickou aktivitou, dokáže stimulovať činnosť kardiovaskulárneho systému as tým zvyšovať odolnosť a vytrvalosť ľudského organizmu.

Matcha na rozdiel od bežného zeleného čaju neobsahuje skoro žiadny kofeín, čo tiež ľudskému organizmu pomáha. Získaná energia tým pádom nie je vykúpená nežiaducimi efekty kofeínové stimulácia organizmu.