Ako na vhodné uskladnenie čaju matcha

Aby si každý mohol svoj čajový rituál užiť do sýtosti a so všetkým, čo k nemu patrí, nebude stačiť iba znalosť správneho spôsobu prípravy a vhodné riady. Zo všetkého najzásadnejšie je mať v blízkosti predovšetkým samotnú Matchu v najlepšom možnom stave, čo sa bohužiaľ môže ukázať ako pomerne značná komplikácia. Stačí totiž aj tú najlepšiu triedu match zanechať na čas na slnku alebo v príliš temnom a vlhkom kúte, aby sa kvalita rapídne znížila. Výberom čaju totiž nič nekončí, ba skôr naopak tým ďalšie práce začína. Z toho dôvodu by sa malo aspoň trochu pozornosti venovať aj spôsobu skladovania match.

V rôznych domácnostiach sa môžeme stretnúť so zdedenými plechovkami plnými starého čaju, u ktorého už v dnešnej dobe nikto nezistí, o čo sa vlastne jednalo. Inde sa zase narazí na skrytý otvorený papierový sáčok obsahujúci čaj neznámeho pôvodu. To by v nás síce mohlo vzbudzovať pocit, že čaju vydrží a prečkajú všetko, čo sa síce stať môže, však z týchto podivne ukrytých surovín si jednoducho kvalitný čaj, na ktorom si skvele pochutíte, nepripravíte.

Čaj sa síce skladá zo sušených lístkov, ale úplne suchý produkt, ktorý prečká úplne všetko, to tiež nie je. V skutočnosti približne tri percentá objemu čaju tvorí voda, a preto aj čaj vyžaduje určité špecifické zaobchádzanie. Skladovanie čaju musí mať svoje pravidlá, ktorých našťastie nie je príliš a určite nie sú prehnane zložitá.

Jednou z hlavných predností match je nielen jej kladný vplyv na ľudské zdravie, ale tiež jej chuť a vôňa. Všetky tieto vlastnosti majú spoločné, že by sme o ne mohli zlým skladovaním prísť, čo si rozhodne neprajeme. Je preto podstatné mať vždy na pamäti, kto patrí medzi najväčšie nepriateľov tohto druhu čaju a ako sa pred nimi chrániť. Najväčšími nepriateľmi tak sú vlhkosť, slnečný svit, teplo, vzduch a rôzne pachy.

Všetky spomenuté nepríjemnosti dokážu veľa oslabiť chuťové vlastnosti vami vybraného čaju, ale tiež môžu oslabiť jeho zdravotný efekty, čo je možno ešte horšie. Z toho dôvodu sa musí dodržiavať niekoľko dôležitých zásad, aby čaj vydržal v skvelej forme.

Matchu musíme skladovať v uzavretej nádobe alebo v pôvodnom obale. Ak sa pýtate prečo, potom to má niekoľko dôvodov. Po prvé sa tým zabráni prístupu vzduchu, ktorý pri dlhšej dobe kontakte s čajom spôsobí jeho oxidácii, ktorá vedie k strate jeho pôvodné diely, vône, chuti a farby. Balenie zabraňujúce oxidácii tiež bráni tomu, aby do seba čaj natiahol silnejší pachy z okolia, pretože k tomu inak dochádza veľmi jednoducho a má to výrazný vplyv na konečnú vôňu nálevu. Preto sa tiež odporúča uchovávať Matchu ďaleko od sporáka. Obdobné je to aj so slnečným svetlom. Ak totiž necháte svoj čaj starostlivo uzavretý, ale v priehľadnom obale, potom to po dlhšej dobe dozaista zásadným spôsobom ovplyvní jeho vlastnosti. Jeden alebo dva dni iste neznamenajú výraznejší problém, ale týždeň či dva už znamenajú komplikáciu. Ideálne teda je zvoliť také miesto, ktoré je dostatočne suché a zároveň temné. Ďalšou možnosťou je uložiť si čaj do mrazničky, kde si zaručene zachová všetky svoje dôležité vlastnosti. Avšak raz rozmrazený čaj už nie je vhodné znovu zmrazovať.