Aký riad je potreba pre prípravu čaju matcha?

Japonský čajový ceremoniál má svoje špecifické pravidlá a jeho správne prevedenie si nemožno predstaviť bez kvalitného chawanu, teda špeciálne čajové misky, ktorej pôvod môžeme datovať až do šestnásteho storočia. V tom čase sa totiž najslávnejšiemu japonskému čajovému majstrovi Sen Riky podarilo prísť s tvarom, ktorý sa na večné časy zapísal do dejín čajového riadu. Ak vyberáte tú najzaujímavejšiu Matchu na svoj stôl, potom by ste určite nemali zabudnúť na vhodný chawan. Piť tento zelený práškový čaj z niečoho odlišného než z chawanu, totiž patrí k najťažším priestupkom proti pravidlám tradičného čajového obradu.

Najstaršie archeologické nálezy, ktoré sa týkajú dejín match, naznačujú, že spolu s prvým práškovým čajom sa zo starovekej Číny do Japonska dostal aj samotný chawan, konkrétne ako špeciálny nádoba umožňujúci, aby sa aróma a chuť match prirodzene rozvinula. Staroveká japonská čajová kultúra však čoskoro premenila pôvodný tvar pôvodom z Číny, pričom postupne prichádzala s vlastnou školou čajovej keramiky. Výsledným efektom sú klasické misky tenmoku, ktoré sa nedajú oddeliť od raných japonských dejiny čaju matcha.

Počas šestnásteho storočia preslávený čajový majster Sen Riky začal hľadať nový tvar čajové misky, ktorý by oveľa viac zodpovedal jeho filozofiu zvanej Wabi. Jednou z ich najpodstatnejších princípov je v prvom rade zmysel pre objavovanie a uznanie krásy v jednoduchosti. Z toho dôvodu by aj samotná čajová miska mala odrážať jednoduchosť vo svojom tvare a povrchu.

Sen Riky nakoniec našiel stelesnenie svojich ideálov v práci pôvodne kórejského keramického majstra Rakovi Cho-Jiro. Na jeho počesť dostala nová miska špeciálne vytvorená pre popíjanie match meno raku, teda bola pomenovaná po svojom tvorcovia. Práca dielne Rakuových nasledovníkov môžeme zohnať dokonca aj v dnešnej dobe, čo je známka ozajstné kvality. Aktuálna kolekcia sú však mimoriadne ťažko k zohnaniu a extrémne drahé.

Japonský filozof Sen Riky v rámci svojej filozofie dôsledne dohliadal, aby sa chawanu vyhýbala najlepšie akákoľvek ozdobnosť, pretože to bolo proti jeho presvedčeniu. Naopak zakaždým vyžadoval, aby tvar bol čo najjednoduchší a hrany čo najjemnejšie. Ďalšou dôležitou postavou v histórii chawanu je učeník Furuta Oribe, ktorý musel prečkať do doby smrti svojho učiteľa, aby mohol zrealizovať svoje myšlienky, ktoré by starý majster neakceptoval. Až po smrti Sen Rikyua sa teda prvýkrát objavili na chawanách zdobené kresby a glazúra v kontrastných farbách. Ak by vás viac zaujala táto varianta, potom hľadajte tzv. Štýl Oribe, pretože aj tieto chawany sa dnes dajú nájsť.

Ako sa vlastne dá rozoznať ten pravý chawan pre čajový obrad? Stačí si zapamätať iba niekoľko podstatných zásad, z ktorých sa nesmie ustupovať, pretože jedine v tom prípade budete mať zaručený najvyšší pôžitok z šálke čerstvo pripraveného čaju matcha.

Po prvé je potrebné, aby bol vnútrajšok chawanu dokonale jemný, čo platí aj pre okraj celé misky, pretože jedine tak môžete mať istotu, že sa všetok čajový prášok dokonale rozmieša a nikde nezostanú uväznených jeho zvyšky. Druhou zásadou je výber takého chawanu, ktorý perfektne sedí na podložke alebo stolíku. Ak by nesedel, tak hrozí, že počas rozmiešavanie nápoja viac prášku rozlejete, než rozmiešate. U nestabilného chawanu by ste navyše pravdepodobne nerozmíchali Matchu rovnomerne, čo sa samo sebou negatívne podpíše na celkovej konzistencii nápoja. Pre pravé fanúšikov match ešte na úplný koniec dodajme, že chawany sa dokonca môžu líšiť aj svojím tvarom podľa toho, na aké ročné obdobie sú určené.