Ako pripraviť dobrý čaj matcha

Budhistickí mnísi dosiahli v Japonsku dokonalosti v umení prípravy čaju matcha. Vychutnávanie čaju matcha sa dá označiť za nezabudnuteľný zážitok, ktorý si však môžete preniesť pokojne aj domov. Stačí sa len držať jasne daného postupu a mať vždy po ruke všetko potrebné vybavenie. Nikdy sa nesmie podceniť ani najmenší detail pri príprave. Práve na detailoch často závisí úspech celej akcie. Zásady vhodné prípravy tejto čajovej špeciality v Japonsku sa postupne vyvíjali stovky rokov. Je nutné sa im najprv niekoľko minút venovať.

Čaj matcha je tvorený zrniečkami mimoriadne jemného čajového prachu a aj jeho príprava sa vyznačuje niekoľkými špecifickými odlišnosťami, s ktorými sa počas chystania klasického zeleného čaju nestretneme. Tá asi úplne najvýraznejšia odlišnosť je pomerne jasná: počas čajového rituálu s Match sa nezalievajú čajové lístky, aby sme ich nechali iba vylúhovať a nálev následněslili, ale namiesto toho sa čajový prášok rozšľahá a nápoje je rovno prichystaný na priamu konzumáciu. S týmto základným rozdielom je potom spojená aj druhá podstatná odlišnosť. Pre správnu prípravu čaju matcha je nutné špeciálne vybavenie, bez ktorého sa v prípade iných druhov čaju pokojne môžeme obísť.

Z toho dôvodu odporúčame, aby ste sa spolu s prvým objednaným balením match poobzerali po tzv. Chasen, čo je špeciálny čajová metlička vyrobená z bambusu, ktorá sa stane veľmi dôležitým pomocníkom. Iba tvar tohto Chasen bude zárukou toho, že sa Matchu podarí vyšľahať do dostatočnej miery, do akej je nutné. Tvar Chasen bol upravovaný po dlhé stáročia, až bol dovedený k dnešnej dokonalosti. Ďalšou dôležitou pomôckou je tradičný stojanček na Chasen, ktorý zabezpečí, aby po každom použiť Chasen dostatočne vyschol a jeho životnosť sa tým predlžuje.

Samotný postup prípravy už potom nie je až tak náročný na jednotlivé kroky, ale skôr je dôležité pri našich prvých pokusoch získať do ruky určitý cit a švih. Samotná príprava sa skladá z dvoch základných fáz. V prvej budeme musieť našu Matchu starostlivo preosiať cez čajové sitko. V druhej fáze sa musí to, čo ostane, rozmiešať veľmi starostlivo v čajovej miske.

Bude potrebných približne jeden gram match na každých sto mililitrov výsledného nápoja. Na začiatok je potrebné si odmerať potrebné množstvo čaju, ktoré za pomoci chashaku, teda tradičné bambusové čajové misky, dôsledne preosejeme čajovým sitom a potom už môžeme začať variť vodu.

Vždy je nutné mať na pamäti jednoduché pravidlo - na prípravu čaju matcha je podstatné mať nachystanú čo najmäkšie vodu. Ideálnou voľbou teda môže byť mäkká prírodná, minerálna voda. Či nám naozaj nezostáva iná voľba ako voda z kohútika, musíme ju aspoň prehnať filtrom. Keby nebol k dispozícii ani ten, bude potrebné sa prebytočného chlóru zbaviť prevarením. Nádobu s vodou vždy privedieme až k varu a následne ju schladíme na približnú hodnotu osemdesiatich stupňov, ktoré predstavuje ideálnu teplotu pre vlastnú prípravu.

Ďalej sa do misky chashaku nasypú dve lyžičky match. V prípade, že by sme odmerali obyčajnú čajovou lyžičkou, potom by mala stačiť lyžička iba jedna. Zalejeme pripravenou horúcou vodou a vezmeme do ruky metličku. Pohybom vychádzajúcim z celého zápästia rýchlo vyšľaháme zelený prášok odspodu smerom nahor, aby sa na hladine misky utvorila zelená pena. Stačí iba niekoľko sekúnd. Nutné však je, aby sa rozmiešal kompletne všetok prášok. Ak by ste mali k dispozícii po ruke kocku ľadu, môžete jej pridať, čím vytvoríte osviežujúci ľadový čaj.