Pôsobí matcha pozitívne na pokožku a zdravie pleti?

Japonský zelený práškový čaj matcha sa teší pomerne veľkej obľube aj u ľudí, ktorí inak príliš čajom neholdujú. Dôvod je pomerne prostý. Matchu môžeme s úspechom použiť nielen pri príprave čaju, ale rovnako kvalitný voľbu predstavuje aj pre využívanie v kuchyni. V kuchyni sa matcha dá využívať na prípravu napr. Domáce zmrzliny, košíčkov alebo napríklad vynikajúceho latté. Aj týmito spôsobmi sa môžu do ľudského organizmu dostávať účinné látky z čaju matcha. V poslednej dobe sa však k spomínaným možnostiam pridáva jedna ďalšie. Čaj matcha sa totiž môže stať základným prvkom pre unikátne pleťovú masku, ktorá dokáže pri častom používaní premeniť vzhľad i celkové zdravie pleti.

Jednou z najviac spomínaných zložiek tradičného práškového zeleného čaju matcha je určite katechín EGCG. Táto látka je považovaná za úplne najdôležitejšie zložku match zodpovednou za jej schopnosť fungovať ako prevencia rozmanitých nádorových ochorení. Okrem toho však množstvo vedeckých prác detailne opísalo katechín EGCG ako vhodný prostriedok, ktorý ovplyvňuje činnosť pre ľudské telo nebezpečných voľných radikálov. Matcha z tohto pohľadu dokáže ľudský organizmus ochrániť pred UV lúčmi alebo inými látkami poškodzujúcimi DNA našich buniek. Od týchto informácií už bol len kúsok k prvým experimentom s Match ako látkou, ktorá by mala mať potenciál na zlepšenie stavu a vzhľadu ľudskej pleti.

Nemeckí vedci sa v tejto súvislosti venovali vzťahu pravidelnej konzumácie match a celkového zdravia kože. Výsledkom ich zistení bolo, že už jediný šálka match denne dokážem už po dvanástich týždňoch rapídne zlepšiť celkovú štruktúru pokožky. Matcha v sebe má obsiahnuté toľko katechín, koľko nájdeme v desiatich šálkach bežného zeleného čaju. Spolu s tým má ale matcha tiež kladný vplyv prekrvenie kože. U skúmaných nemeckých žien sa stala kože viac pružnú a bola lepšie chránená pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia prítomného v slnečných lúčoch.

Ak teda zamýšľate popíjať Matchu práve s ohľadom na zdravotný stav pokožky, potom sa bežne odporúča vypiť až tri šálky match denne. Najskôr sa dá začať s asi polovicou lyžičky na šálku, ale neskôr môžete toto množstvo navyšovať a postupom času sa môžete dostať až na jednu čajovú lyžičku na šálku.

Pitie match však nie je jedinou cestou, ako sa jej prostredníctvom dostať k lepšiemu zdravotnému stavu nadmerne namáhanej alebo poškodenej pokožky. Stále častejšie sa môžeme stretnúť s odporúčaniami na výrobu špeciálnej domáce pleťové masky, ktoré sa skladá hlavne z match. Postup jej prípravy je navyše pomerne jednoduchý, takže ho zvládne iste každý. Ako ideálne množstvo sa pre počiatočné pokusy uvádza približne polovica čajovej lyžičky match, ktorá sa zmieša s rovnakým množstvom horúcej vody. Oboje dôkladne rozmiešame, aby bola výsledkom jemná sýto zelená pasta.

V tejto podobe dostaneme veľmi vysokú koncentráciu antioxidantov do miesta, kde je priamo potrebujeme. Táto maska ??z matcha je výbornou voľbou aj pre osoby s veľmi citlivou a podráždenou pokožkou. Pri pravidelnom používaní dokáže potláčať zápaly pokožky, zaručuje ochranu pred škodlivým ultrafialovým žiarením, rovnako ako podporuje zdravú farbu pleti.

Táto domáci maska ??samo sebou nie je jedinou možnosťou, ako pleť môže profitovať z unikátneho zloženia čaju matcha. Na trhu sa totiž nachádza celý rad kozmetických prípravkov rôznych značiek, ktorých liečebný efekt tiež čerpá svoju silu z jedinečného zloženia čaju matcha.