Ako sa pestuje matcha?

Nielen samotný čajový rituál sa dočkal postupného vylepšovania k dokonalosti, ale aj pestovanie čaju sa v dnešnej dobe pokojne môže označiť ako skutočná veda. Či už sa jedná o jeho náročnosť či dôraz kladený na všetky detaily. Obzvlášť viditeľné je to u match, pretože by sme len ťažko hľadali iný čaj, ktorému je venovaná podobná pozornosť. Matcha sa dá označiť za jeden z najdrahších čajov súčasnosti. Tajomstvo exkluzivity spočíva už v samotných sadeniciach, ktoré prejdú veľa starostlivým výberom. Najviac práce je so samotným pestovaním, zberom a následným spracovaním. Pozrime sa spoločne na to, čo všetko sa musí urobiť, než sa matcha dostane na váš stôl.

Čajové plantáže, z ktorých sa do sveta dostávajú tie najcennejšie match, sa nachádza hlavne v strednej časti Japonska. Práve tam sa po piatich rokoch od zasadenia a pestovania najlepších sadeníc Camellia sinensis, čo je latinský názov pre čajovník čínsky, môže začať premýšľať nad samotnou zberom a ďalším spracovaním. Najskôr však bude potrebné vykonať jednu podstatnú operácii, ktorej matcha vďačí za svoju tak charakteristickú sýto zelenú farbu.

Akonáhle nastanú prvé aprílové dni, tak pestovatelia skontrolujú prvý rašiace púčiky čajovníka, aby ich krátko potom zakryli. Zakrývajú sa prakticky celé plantáže, aby sa zabránilo prenikaniu svetla k rastlinám. Dôvodom pre zakrývanie je ubrať čajovníkům na približne dvadsať dní deväťdesiat percent svetla, ktorému by inak boli rastliny vystavené. Ciele tejto nezvyklé operácie je jednoduchý. Vďaka týmto zmeneným svetelným podmienkam dochádza k mohutnému obmedzenie fotosyntézy, s čím je spojený intenzívny nárast produkcie chlorofylu. A práve chlorofylu vďačíme za vznik sýto zeleného zafarbenie match, podľa ktorého tento druh čaju vždy iste rozpoznáme. Nejde však len o farbu, ale výsledkom niekoľkých týždňov názvy líšia od názvov je tiež vyššia koncentrácia theanín v každom čajovom lístku. A theanín je aminokyselina priamo zodpovedná za typickú plnú chuť čaju matcha.

Na začiatku mája začína krátke obdobie zberu, ktoré zakaždým prebehne iba raz za rok. Ak chcete dostať do ruky tú úplne najlepšie Match, potom hľadajte tzv. "First Flush" každej úrody, čo je hneď prvá várka zozbieraných lístkov v danej sezóne.

Pri pohľade na samotný spracovaný čajový prášok nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, že matcha patrí k produktom získavaným len z tých najkrehkejších čajových lístkov. Vyššie popísaná metóda názvy líšia od názvov lístkov na plantáži nemení vnútorné vlastnosti lístkov priamo. Jedná sa o výsledok tvrdého zápolenie čajovníka o prístup k životadárnému slnečnému svetlu.

Keďže rastliny sú umelo ochudobnené o viac ako štyri pätiny slnečného žiarenia, ku ktorému by inokedy mali pomerne jednoduchý prístup, nezostáva im nič iné, než sa pokúšať za svetlom natiahnuť. Výsledok tejto trojtýždňovej snahy na seba samozrejme nenechá dlho čakať. Koncom dvacetidenního obdobie bez svetla tak pestovateľ môže pozorovať, že čajové lístky u všetkých kríkov sa stenčili, zúžili a predĺžili. Spolu s tým sa zmenil vzhľad tiež u samotných púčikov, ktoré sa stanú výrazne mäkšie. Práve týmto dvadsiatich dňom, pri ktorých došlo k premene, vďačíme za to, že je matcha jemná, ale zároveň jasne zafarbená as plnou chuťou.