Čo obnáša japonský čajový obrad?

Spoločnému popíjanie čaju je v Japonsku prikladaný pomerne veľký význam. Jedná sa o jeden z výsledkov masovej obľuby, ktoré sa tam pred niekoľkými storočiami tešila zenová filozofie. Z toho dôvodu sa k príprave aj konzumácii čerstvo pripravené match pristupuje s veľkou dôstojnosťou. Asi najjasnejším dokladom pre toto tvrdenie je priebeh japonského čajového obradu, ktorý sa niekedy môže pretiahnuť kľudne na celé štyri hodiny, čo je pre Európana len ťažko predstaviteľné. Teraz sa pokúsime priblížiť, ako vlastne čajový obrad vznikla, na čo slúži a ako vyzerajú všetky jeho podstatné súčasti.

V našich zemepisných šírkach a dĺžkach patrí čaj medzi nápoje, ktorými sa deň začína alebo končí, ale to treba v Japonsku úplne neplatí, pretože v tejto krajine je konzumácia čaju jedným zo zmyslov života, ktorý sa tiahne kompletne celým ľudským životom. Ako výraz úcty k zenovým ideálom slúži práve tradičné čajový obrad. V zenových ideáloch patrí harmónie okamihu a jedinečnosť každej chvíle k najvyšším druhom životného šťastia. Existujú naozaj starostlivá pravidlá, ktorým podlieha celý priebeh čajového obradu od prvotných príprav až po záverečnej lúčenie s hosťami. Tieto pravidlá sú hlavne výrazom úcty a rešpektu k druhým osobám. Dôslednosť pri príprave nášho vlastného obradu vypovedá, ako dobrý máme vzťah k blízkym či priateľom.

Úplne prvé dochované zmienky o servírovanie čaju matcha v rámci čajového obradu môžeme datovať do dvanásteho storočia nášho letopočtu, kedy na japonské ostrovy priviezol Matchu budhistický mních Myoan Eisai. Ten si nápoj priviezol zo svojich dlhých ciest po Číne. Korene súčasnej podoby spojenie matcha a tradičného čajového obradu sa tiahnu až do pätnásteho storočia, kedy čajový majster Murata Juko prišiel s vlastným pojatím estetiky jednoduchého obradu. Tento obrad najlepšie vystihuje bytostný duch čaju ako takého.

Tradičné čajový obrad v dnešnej podobe na seba berie dvojaký podobu. Môže sa tak jednať o tzv. Chakai, ktorý je relatívne kratšie a časovo menej náročný. Tento obrad sa hodí skôr pre bežné situácie, počas ktorých sa servíruje maximálne ľahšie jedlo. Na rozdiel od chakai je druhá podoba, zvaná chaj, viac formálne a dodržiava pravidlá. Počas chaj sa podáva hlavne menu so štyrmi chodmi a pokojne môže trvať celé štyri hodiny.

Matcha sa počas čajového obradu podáva v oboch hlavných podobách. Koitcha, tzv. Hustejšie matcha, ktorá je zároveň drahšie a kvalitnejšie triedou zeleného práškového čaju, sa podáva iba v jednej väčšej čajovej miske, ktorú po celý čas spolu zdieľa všetci hostia ako jeden zo základných symbolov vzájomnej úcty. Usucha, teda riedka matcha, sa podáva len a len v menších čajových miskách, ktoré má každý z hostí sám pre seba. Ďalší z pravidiel nám hovorí, že ako prvý z týchto dvoch druhov sa podáva koitcha.

Okrem jednotlivých druhov čaju a poradie, v ktorom sa podávajú, je predpísané tiež čajové riadu, ktorá má slúžiť na jeho príprave. Vedľa chasaku, teda špeciálneho bambusového nástroje na odmeriavanie match, ide hlavne o Chasen, čo je tradičný bambusová metlička slúžiaca k rozmiešanie prášku, a samo sebou chawan. Pod týmto označením sa ukrýva pre Matchu charakteristická keramická čajová miska, v ktorej sa nápoj dá pripraviť, ale zároveň sa z nej môže rovno piť.