Odkiaľ sa vzal práškový čaj matcha?

Človek pozná chuť a silu čaju matcha už pomerne dlhú dobu, ale presne nedá datovať, kedy bol ochutnaný prvýkrát. Isté však je, že čaj matcha sa môže chváliť pomerne dlhou históriou. Pomerne jasne doložené je, že čaj matcha bol známy už pred piatimi tisíckami rokov. Vo východných knihách sa dajú nájsť informácie o liečení opuchov a horúčky za pomoci pomerne účinné látky - čajového nápoja matcha, ktorý je odporúčaný ako skvelý liečebný prostriedok, čo mimochodom platí do dnešnej doby. V japonskom čajovom rituálu má matcha dodnes svoje čestné miesto, ale nie presne kvôli zdravotným účinkom, ale ako dedičstvo bojovníkov samurajov.

Práškový zelený čaj matcha je preslávený doslova po celom svete ako jeden z najdôležitejších prvkov čajovej tradície na japonských ostrovoch. Jeho pôvodný pravlasť sa však nachádza úplne inde. Tú nájdeme na čajových plantážach starovekej Číny. Už v siedmom storočí sa čaj matcha zaradil k tradičným a známym čajovým lahôdkam. Čaj matcha je považovaný za veľmi dobrú vzpruhu pre telo a myseľ. Hlavnú zásluhu na rozšírení tohto čaju majú budhistické chrámy. Odtiaľ sa ohlas čaju šíril ďalej do oblasti aj s umením jeho prípravy.

Snáď najzásadnejšie postavou histórie match je japonský zenový majster Eisei. Tento muž totiž ako prvý do svojej vlasti priviezol semienka čajového kríka, ktorého lístky boli spracované na Matchu. To sa stalo na prelome dvanásteho a trinásteho storočia, kedy sa majster Eisei venoval svojou legendárnej ceste za čajom. Táto cesta spočívala v stávkovanie čaju na vhodných miestach. Eisei sa tiež delil s miestnymi o tajomstvo kultivácie čaju, jeho prípravy aj umenie vychutnávaní horúceho nápoja. V tejto dobe malo pitie čaju hlavne blízko k liečebnej procedúre, než aby sa dedinčania venovali jeho pokojnému vychutnávaní.

Aj z tohto dôvodu čaj matcha, ako ho v dnešnej dobe poznáme, vznikol. V minulosti totiž budhistickí mnísi, ktorí patrili medzi najvýznamnejšie nositeľa vzdelanosti, spracovávali veľké penzum liečivých rastlín vo forme prášku. Vďaka práškovej forme sa podarilo uchovať maximálne množstvo sily a účinných látok, ktoré sú v čaji matcha obsiahnuté. Aj čajové lístky končili ako jemný čajový prášok, ktorý po zaliatí horúcou vodou dokázal pripomenúť pôvodnú silu celého kríka.

Od tajuplných a skrytých modlitební budhistických zenových majstrov sa čaj matcha čoskoro dostal tiež na japonský cisársky dvor. Počas šestnásteho storočia čaju matcha zažili obrodenia, keď sa stali súčasťou novo vznikajúceho čajového obradu. Japonskí samurajovia objavili čaro čaju a našli v čaji matcha jeden z najvhodnejších typov nápoja, ktorý sa im hodil na rituálne účely. O ďalších štyristo rokov neskôr matcha zostala jedným z najobľúbenejších čajových druhov japonskej vyššie vrstvy a tiež sa presadil v Európe. Po veľmi dlhej dobe si tak možno vychutnať čaj matcha aj u nás.