Aké sú druhy čaju matcha?

S čajom matcha sa v súčasnosti môžeme stretnúť v rôznych situáciách. Ide o úplne tradičnú súčasť známeho japonského čajového obradu, počas ktorého sa s Match musí za každých okolností zaobchádzať podľa presne daných pravidiel, ktorá bola vytvorená pred dávnou dobou. Rovnako tak je možné na tento zelený práškový čaj naraziť aj v cukrárske dielni, kde patrí k nemenej dôležitým prísadám pre výrobu rozmanitých dezertov. Veľa ľudí po celom svete však s Match nevarí a ani nedodržiava zložité čajové rituály a napriek tomu tento typ čaju vyhľadáva kvôli jeho charakteristickej chuti. Keď sa pozrieme na ponuky rôznych špecialistov na čaj, narazíme na množstvo rôznych variantov tohto japonského čaju, ktoré sa od seba nelíšia len cenou, ale aj iným podstatným ukazovateľom - kvalitou.

Matcha sa dá zaradiť do širokej kategórie zelených čajov, ale rozhodne Matchu nemôžeme priradiť ako úplne rovnaký produkt, akými sú bežné práškové zelené čaje. Od nich sa odlišuje hlavne v dvoch podstatných bodoch. Po prvé ide o charakteristickú chuť matcha - na rozdiel od klasického zeleného čaju sa vyznačuje jemnou a sladkastou chuťou len s drobným nábehom ku zvieravé chuti. Jedná sa o výsledok špecifického spôsobu pestovania matcha. V čaji sa nachádza väčšie množstvo theanín, ktorý v obyčajnom zelenom čaji takmer chýba. Po druhé Matchu zakaždým od zeleného čaju rozlíšime vďaka jeho charakteristické sýto zelenej farbe, ktorá je opäť jedným z výsledkov tradičných postupov pri výrobe. Jemné mletie za pomoci žulových kameňov zabraňuje spáleniu lístkov, ktoré si tým uchovávajú väčšinu zeleného farbiva - chlorofylu, a tým majú svoju špecifickú farbu.

V súčasnej dobe je matcha dostupná hneď v niekoľkých rôznych triedach. Tú najlepšiu môžeme nájsť v Japonsku a využíva sa na prípravu tradičného japonského čajového obradu. Okrem najslávnejších japonských čajových škôl je vyhľadávajú aj príslušníci budhistických chrámov, a preto býva tá najvyššia trieda čaju matcha naozaj ťažko zohnať. Obzvlášť hľadanie tej najvyššej kvality čaju matcha sa za hranicami Japonska stáva pomerne náročnou úlohou, avšak nie nesplniteľným.

Veľmi vhodnou voľbou pre každého milovníka dobrej match sú určite aj o poznanie lepšie dostupné výrobky s pomenovaním "premium". Tieto match sú chuťovo vynikajúce a kvôli ich zohnaniu sa nemusíte vypravovať do vzdialenej krajiny, akou Japonsko z pohľadu stredoeurópana iste je.

Najlacnejším druhom match je tá, ktorá sa využíva hlavne ako ingrediencie pri varení alebo príprave koktejlov, latté či zmrzliny. Väčšinou sa jedná o zmesi obsahujúce staršie čajové lístky, ktoré kvôli intenzívnejšie chuti viac vyniknú vo vytváranom pokrmu alebo nápoji.

Na obaloch čaju matcha sa nachádza dvoje rôzne označenia - usucha a Koichi. Jedná sa o dva základné druhy, ktoré sa od seba odlišujú hlavne svojou chuťou. Usuchu sa považuje za klasickú a najviac rozšírenú Matchu a od Koichi sa dá rozoznať vďaka jej oveľa viac intenzívne a svíravější chuti. Koichi má chuť rapídne jemnejšiu aj napriek tomu, že sa jedná o čaj extrahovaný zo starších lístkov minimálne tridsaťročných kríkov. Keďže jej chuť nie je príliš várazná, nemusíme pri príprave šálky hliadkou ruku toľko, ako v prípade typu usuchu. Koichi sa dá použiť pokojne aj dvojnásobné množstvo. Koichi býva často drahšie ako usucha.