Pomáha matcha pri chudnutí?

Zelené čaje sa už po dlhú dobu radí na čestné miesto v rozpisoch výživových špecialistov. Ak sa viac či menej rozhodnete zmeniť svoj jedálniček a celkovo životný štýl, potom je veľmi pravdepodobné, že si nájdete cestu k zelenému čaju. Zelený čaj v sebe obsahuje veľké množstvo antioxidantov, funguje ako prevencia rakoviny či pre zmiernenie starnutia kože. Toto sú však len niektoré vybrané účinky, kvôli ktorým je zelený čaj po celom svete tak obľúbeným čajom. Z tohto pohľadu sa jedná asi o najzaujímavejšie možnú voľbu, pretože všetky uvedené efekty sú v prípade zeleného čaju pomerne výrazné. Pravidelné pitie match dokáže v ľudskom tele naštartovať intenzívnejšie spaľovanie tukov.

Ak teda máte problém s nejakým tým kilom nad optimálnu váhu, stojí pred vami dve možnosti. Buď rapídne obmedzíte svoj energetický príjem a proškrtáte svoj súčasný jedálniček, alebo sa môžete zamerať na druhú možnosť, ktorú predstavuje zvýšenie energetického výdavky. A presne v tom druhom prípade vám môže byť veľmi nápomocný japonský práškový čaj matcha.

Podľa mnohých klinických štúdií už jediný šálku tohto práškového zeleného čaju dokáže približne štyrikrát zefektívniť prirodzenú termogenézu ľudského tela, čo je proces, ktorý môžeme ľudovo označiť ako schopnosť organizmu spaľovať kalórie.

A ako je niečo také vôbec možné? V čom je matcha oproti klasickému zelenému čaju toľko odlišná a špecifická? Odpoveď na tieto otázky je pomerne jednoduchá, pretože na rozdiel od obyčajného zeleného čaju sa v prípade match nápoj konzumuje vrátane rozdrvených lístkov. Do ľudského tela sa vďaka tomu dostane približne desaťnásobne viac zdraviu prospešných látok.

Však predstava, že sa od rána do večera budeme prejedať, aby naše telo spasil jediný malý šálka match, je absolútne mylná. Ak to sa schudnutím myslíme úprimne, potom sa každopádne nevyhneme telu prospešnému pohybu. A presne v tento okamih k svojmu slovu prichádza sila match.

Za normálnych okolností ľudské telo spaľuje kalórie tempom približne medzi ôsmimi až desiatimi percentami celkového denného výdavky. Keď sa však do jedálnička alebo pitného režimu zapojí čaj matcha, zvýši sa spomínaná percenta do rozmedzí medzi 35 až 43%. Spaľovanie kalórií teda bude približne štyrikrát účinnejší s čajom matcha. Matcha tiež slúži ako výborný zdroj energie, ktorý má výrazný vplyv na našu výdrž počas fyzickej aktivity, a preto je celkom pravdepodobné, že k opísanému zrýchlenie metabolizmu získate pre cvičenie i viac síl a energie. Ďalšie vedecké štúdie sa zameriavali na priamu súvislosť medzi spaľovaním tukov a nápojmi match priamo po ukončení fyzickej aktivity a výsledná zistenia ukázali, že šálka match vypitý ihneď po dokončení cvičení dokýže objem samotného spaľovanie tukov zvýšiť na dvadsiatich piatich percentám.

V súhrne sa ako ideálna cesta pre schudnutie ukazuje kombinácie zapojenia fyzických aktivít a popíjanie match, pokojne aj trikrát denne. Získame tým oveľa viac síl pre samotné fyzickej aktivity a svojmu organizmu pomôžeme s tempom spaľovania kalórií. Ideálne preto je Match nahradiť niektoré iné nápoje, ktoré pijete počas celého dňa. Rozhodne nie je nutnosť si ju pripravovať iba podľa prísnych pravidiel japonského čajového obradu, čo by hocikoho mohlo odradiť. Vynikajúcim spôsobom chutí matcha v rade variantov, alebo ako jedna z ingrediencií iných nápojov.