Ako vybrať a spoznať kvalitný matcha čaj

V dnešných časoch už popíjanie čaju matcha nepatrí iba medzi výhradne japonské záležitosti, pretože sa povedomie o tomto životudárnom tradičnom nápoji rozšírilo do rôznych krajín po celom svete. Každý rok sa navyše povedomie rozširuje a vlastné balenie čaju matcha si môžete objednať takmer všade po svete. Pred stovkami rokov bola match záležitosťou len vyššej triedy, v dnešnej dobe si z niekoľkých tried tohto čaju môže vyberať úplne každý, kto o neho má záujem. Jedna z podstatných otázok sa teda úplne sama ponúka - ako vlastne spoznať, ako Match si zaobstarať? Ako teda vyzerajú niektoré najzákladnejšie princípy, akými sa máme pri výbere riadiť?

Žiadne univerzálne rady samozrejme existovať nemôžu. Dostupné sú rôzne kvalitatívne odlišné triedy čaju matcha. Všeobecne sa však dá konštatovať, že ak neplánujeme využívať Matchu pri varení alebo ochucovanie dezertov či pokrmov, potom by sme radšej mali siahnuť po vyšších kvalitách. To však neznamená, že by nižšej triedy, ktoré sú priamo určené na použitie v kuchyni, neboli vhodné na prípravu nápojov. Samozrejme to možné je, však musíme počítať s tým, že výsledný nápoj bude o niečo viac horký, než ako tomu je u match z vyšších tried. Za prvé pravidlo teda možno považovať nákup match u predajcu, ktorý ponúka rôzne druhy match určené priamo k špecifickej činnosti (pitie, varenie) a dôsledne ich od seba rozlišuje.

Druhou dôležitou vecou, ??ktorú je pri vyberaní match dôležité vedieť a mať na pamäti je, že už samotný názov čaju môže dosť vecí vypovedať o jeho kvalite. Najznámejšie japonskí producenti match v súčasnosti ponúka desiatky rôznych druhov match, ktoré s obľubou označujú rozmanitými poetickými menami. Pri výbere sa rozhodne oplatí venovať týmto názvom pozornosť a to nielen v prípade záujmov o japonský jazyk alebo dejiny čaju. Koniec každého z názvov totiž naznačuje, pre prípravu akého druhu sa dotyčná variant match hodí. Ak sa na konci mená nachádza slovné spojenie "no mukashi", potom sa jedná o jednu z najvyšších tried tohto čaju, ktorá sa zvlášť hodí na prípravu Koichi, teda takzvaného hustého čaju matcha. Keby sa snáď v pomenovanie čaju objavila slová "no shiro", jedná sa o nižšiu triedu, čo znamená, že táto matcha je vhodná pre pripravovania tzv. Riedkeho čaju. Tento variant je známa tiež ako usucha, ale ešte stále sa jedná o veľa dobrú voľbu pre prípravu lahodného čaju.

Ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi match vhodnú pre prípravu nápoja a Match hodiaci sa prevažne pre ostatné využitie v kuchyni, potom je dobré si všimnú hlavne odlišnosti v sfarbenie prášku. Nižšej triedy čaju matcha, ktoré sa hodí hlavne pre kuchynské použitie, sa vyznačujú skôr žltkastým odtieňom, pričom vyššie triedy match dobré pre čajový obrad sa vyznačujú sýto zelenou farbou. V praxi však farba prášku nebude rozhodujúci element pri výbere, pretože čajový prášok matcha pri vystavení pôsobeniu vzduchu a svetla rýchlo podlieha skaze, a preto ho každý kvalitný predajca predáva v uavřeném balení, do ktorého sa nedostane pre práškový čaj matcha smrtonosný kyslík a slnečné lúče.